Foliówki jednak z VAT-em.

  • Jacek
  • Styczeń 13, 2018
  •   Prawo
  • Możliwość komentowania Foliówki jednak z VAT-em. została wyłączona

W ostatnich dniach Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, że opłata recyklingowa powinna być wliczana do podstawy opodatkowania VAT. Jest w nim także powiedziane, że sprzedaż toreb foliowych podlega ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących na zasadach ogólnych. W praktyce oznacza to doliczenie opłaty do ceny jednostkowej torby zamiast wyszczególnianie jej jako osobnej pozycji dokumentu, co potwierdzają konsultanci Krajowej Informacji Skarbowej.

Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów pozwoliły wreszcie określić sposób postępowania. Należy powiększyć odpowiednio cenę jednostkową sprzedawanych toreb foliowych tak, aby zawierała ona opłatę recyklingową (jej wartość jest ustalona na 20 gr). Żadne inne czynności nie są konieczne do dalszego prowadzenia sprzedaży.

Opłatę recyklingową na rachunek Ministerstwa Środowiska po raz pierwszy trzeba będzie przekazać do 15 marca 2019 r. (za rok 2018). Kwota opłaty będzie możliwa do wyliczenia w łatwy sposób – przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty (0,20 zł).